Частина ІІ «Робота з програмами у складі Windows хр» icon

Частина ІІ «Робота з програмами у складі Windows хр»НазваЧастина ІІ «Робота з програмами у складі Windows хр»
Сторінка1/3
Дата конвертації28.04.2013
Розмір0.55 Mb.
ТипДокументи
джерело
  1   2   3
1. /Частина I_ Windows XP.docЧастина ІІ «Робота з програмами у складі Windows хр»


Посібник для початківця
Частина ІІ

«Робота з програмами у складі Windows ХР»

Рекомендовано до друку рішенням Педагогічної ради Володимир-Волинського педагогічного коледжу ім. А.Ю.Кримського (протокол №__ від ____ __________ 20____ р.)


Рецензенти:

  • Чуцький М.А., викладач програмування Володимир-Волинського педагогічного коледжу ім. А.Ю.Кримського.Цаль-Цалько Р.Й., Операційна система Windows XP. Частина ІІ. Робота з програмами у складі Windows XP. – Володимир-Волинський: видавництво ВВПК, 2006. – 32 с.


Посібник для студентів та курсантів-початківців.


© Р.Й.Цаль-Цалько, 2006.

II. Робота з програмами у складі Windows ХР

3. Друк з Windows

Хоча ще недавно багато говорили про безпаперові технології, час показав, що традиційні документи використовуються так само широко, як раніше. За допомогою різних програм створюють і редагують документи, після чого їх роздруковують на принтері. Підготувавши текстовий документ, бланк, малюнок, графік, діаграму або будь-який інший документ за допомогою якоїсь програми, ви можете відправити його на друк. За допомогою принтера створюється паперова копія документа. Для друку документа в більшості програм досить натиснути кнопку на панелі інструментів або вибрати команду меню Файл * Друк (File * Print). Можна роздрукувати багато документів безпосередньо з провідника. Для цього слід вибрати відповідну команду панелі завдань. Також можна роздрукувати документ, вибравши команду з допоміжного меню, що відкривається при клацанні правою кнопкою миші на значку потрібного файлу.

3.1. Додавання і настройка принтера

Переважна більшість сучасних принтерів не вимагають спеціальної процедури установки в Windows XP. Якщо по час роботи з системою ви включите принтер, заздалегідь під'єднавши його до комп'ютера, операційна система виявить його і зробить необхідні настройки, щоб ви могли використовувати його при роботі з Windows. Через нетривалий час, необхідний для настройки, новий принтер готовий до роботи. Проте іноді автоматична установка може не спрацювати, і вам доведеться встановлювати принтер уручну.

Щоб встановити новий принтер, а також для перевірки і настройки встановлених раніше принтерів, слід відкрити спеціальну папку. Всі папки, пов'язані з устаткуванням і настройками системи, розташовані в папці Панель управління (Control Panel). Вибравши однойменну команду головного меню Windows XP, ви запустите провідник і відкриєте відповідну папку. Докладніше про роботу з даною папкою буде розказано нижче, а поки відзначимо, що є два режими проглядання вмісту папки - класичний і режим Web-перегляду. За умовчанням використовується другий режим. У цьому режимі в правій частині вікна провідника виведені значки основних груп елементів управління. Клацніть мишею на значку з назвою Принтери і інші пристрої (Printers and Other Hardware), щоб взятися до роботи з принтерами, сканерами, цифровими фотокамерами, клавіатурою, мишею, ігровими пристроями і факсами. У провіднику з'являться значки, що позначають доступні завдання і різні пристрої (Мал. 3.1). При цьому в панелі завдань з'являться посилання на інші групи елементів управління. Ви можете запустити процедуру установки принтера, клацнувши мишею на відповідному посиланні, але краще спочатку перейти до папки, що містить опис всіх встановлених в системі принтерів і факсів.Рис 3.1. Група в панелі управління

Клацніть мишею на значку з назвою Принтери і факси (Printers and Faxes), щоб перейти в папку для роботи з даним устаткуванням. До речі, якщо ви використовуєте класичний вид панелі управління, всі значки з'являться в правій частині вікна провідника при виборі команди головного меню Панель управління (Control Panel). Двічі клацнувши на значку, ви перейдете в потрібну папку.

Яким би способом ви не відкрили потрібну папку, в правій частині вікна провідника з'являться значки, що позначають всі принтери, встановлені на вашому комп'ютері. Крім того, в папці розташований значок майстра, що полегшує підключення нового принтера в систему. У цій же папці можуть бути значки факсів. Якщо жоден із значків не виділений, в панелі завдань ви побачите команду установки нового принтера. При виділенні значка принтера, в панелі завдань з'являються команди для його настройки (Мал. 3.2).

 Система Windows ХР дозволяє підключати до комп'ютера декілька принтерів, тому і значків також може бути декілька. Якщо значок з ім'ям вашого принтера присутній в папці, то все гаразд, і ви можете друкувати на принтері з будь-якої програми, що працює під управлінням Windows. Якщо такого значка немає, то необхідно виконати процедуру установки принтера. Для полегшення цієї процедури використовується спеціальний майстер установки принтера. Проте слід зазначити, що деякі виробники принтерів, такі як, наприклад, Hewlett Packard, забезпечують свої пристрої дискетою або компакт-диском, що містить власну програму установки програмного забезпечення принтера, без використання майстра установки Windows. Хоч і для таких принтерів можна скористатися майстром, В цьому випадку будуть встановлена підтримка принтера, вбудована в систему Windows, а не пропонована виробником принтера на диску, який розповсюджується разом з ним.
Рис 3.2. Папка для роботи з принтерами і факсами

Щоб запустити майстер установки принтера, треба двічі клацнути мишею на значку Установка принтера (Add printer). Перший діалог майстра вводить вас в курс справи і пояснює, що даний майстер крок за кроком допоможе вам встановити принтер (Мал. 3.3, зліва). Оскільки в цьому діалозі нічого вводити не потрібно, відразу перейдемо до наступного діалогу. Перехід до другого діалогу здійснюється натисненням кнопки Далі (Next). Другий діалог майстра установки принтера просить вас уточнити, чи підключений принтер безпосередньо до вашого комп'ютера або цей принтер підключений до комп'ютерної мережі, так само як і ваш комп'ютер (Мал. 3.3).

Встановивши прапорець в діалозі, ви дасте команду Windows автоматично знайти і встановити принтер. Натисніть кнопку Далі (Next), щоб продовжити роботу. Якщо принтер автоматично виявлений і встановлений, ви пропустите декілька подальших кроків. Якщо ж Windows не вдалося підключити принтер, про це вас проінформує відповідний діалог (Мал. 3.3, справа). В цьому випадку вам потрібно буде вказати уручну всі потрібні параметри, для чого натисніть кнопку Далі (Next). На екрані з'явиться наступний діалог майстра, що пропонує вам визначити порт, до якого підключений принтер (Мал. 3.4, зліва). Цей же діалог з'явиться відразу після другого діалогу майстра, якщо ви не встановили прапорець автоматичного пошуку принтера. Зазвичай використовується стандартний порт принтера LPT1 або порт універсальної послідовної шини USB. Для полегшення в діалозі намальований стандартний роз'єм, що використовується для підключення за допомогою порту LPT1


Рис 3.3. Перші діалоги майстра установки принтера

Відзначимо порт з ім'ям FILE. Він описує віртуальний принтер, який насправді може бути відсутнім на комп'ютері. Якщо встановити принтер, вказавши, що він підключений до цього порту, то при друці на такому принтері створюватиметься спеціальний файл, який ви можете перенести на інший комп'ютер. Якщо на цьому комп'ютері встановлений принтер, ви можете роздрукувати його. Таким чином, ви можете, наприклад, друкувати на високоякісному принтері з комп'ютера, до якого такий принтер не підключений. Реально ж роздрук вестиметься зовсім в іншому місці.

Виберіть потрібний порт, вибравши його в списку, після чого натисніть кнопку Далі (Next), щоб продовжити установку. Після вказівки порту принтера черговий діалог майстра пропонує вам вибрати модель принтера із списку (Мал. 3.4). Цей діалог містить списки виробників і моделей принтерів. Виберіть в списку виготівників виробника вашого принтера, клацнувши на нім мишею. Потім в списку принтерів виберіть конкретну модель принтера.

 Якщо вашого принтера в списках немає, то слід скористатися дискетою або компакт-диском, який повинен бути в комплекті постачання вашого принтера. В цьому випадку натисніть кнопку Встановити з диска (Have disk). На екрані з'явиться діалог вибору місця, де розташовані драйвери (Мал. 3.4). Ви можете ввести шлях в поле введення, а можете натиснути кнопку Огляд (Browse), щоб вибрати потрібну папку в діалозі, що з'явився. Після вказівки адреси драйвера, що поставляється на диску, ви повернетеся до майстра. Вказавши одним із способів модель принтера, натисніть кнопку Далі (Next), щоб перейти до наступного діалогу.

У новому діалозі майстер попросить вас вибрати назву для принтера, а також запропонує використовувати його як принтер за умовчанням (Мал. 3.5). Як назва ви можете використовувати будь-яке ім'я, але краще залишити ту назву, яка вам пропонує система. Якщо до вашого комп'ютера підключено декілька принтерів, то всі програми друкуватимуть на принтері, використовуваному за умовчанням. Звичайно, ви у будь-який час можете поміняти принтер, використовуваний за умовчанням, на іншій. Швидше за все, до вашого комп'ютера підключений один єдиний принтер, тому вам не треба нічого вводити в діалозі.
Рис 3.4. Вибір порту і моделі принтера

Натисніть кнопку Далі (Next), і ви перейдете до наступного діалогу (Мал. 3.5). У нім указується, чи використовуватиметься ваш принтер як мережевий. Якщо ваш комп'ютер встановлений в мережі і інші користувачі друкуватимуть на принтері, слід відповісти ствердно. В більшості випадків принтер не використовуватиметься спільно.

 Рис 3.5. Завершальні діалоги майстра установки принтера

Новий принтер практично встановлений. Залишилося тільки перевірити його роботу, надрукувавши на нім що-небудь. Для цього натисніть кнопку Далі (Next) і перейдіть до наступного діалогу майстра установки принтерів. З'явиться діалог, що пропонує надрукувати пробну сторінку для перевірки правильної роботи принтера (Мал. 3.5). Краще встановити перемикач в положення, що вирішує друк пробної сторінки, після чого слід натиснути кнопку Далі (Next) в діалозі.

На екрані з'явиться останній діалог майстра, в якому підведений підсумок виконаної роботи (Мал. 3.6). Після цього обов'язково потрібно перевірити принтер. Він повинен бути підключений до комп'ютера, включений і заправлений чистим папером. Якщо принтер готовий до роботи, натисніть кнопку Готово (Ready), щоб завершити роботу майстра і встановити принтер в систему.

Майстер закінчить роботу, потрібні драйвери будуть встановлені, після чого почнеться друк тестової сторінки на принтері. Пробна сторінка друку призначена для демонстрації того, що принтер може працювати в Windows, а також візуальної перевірки якості друку принтера. Крім того, на цій сторінці надрукована різна технічна інформація, що відноситься до настройок вашого принтера (Мал. 3.6).

 Після закінчення відправки на друк пробної сторінки з'явиться діалог, що питає вас про те, чи правильно надрукована пробна сторінка (Мал. 3.6). Якщо ви можете прочитати надрукований текст пробної сторінки і дефектів друку не видно, натискайте кнопку ОК цього діалогу, щоб закрити його. Натиснення кнопки Діагностика (Troubleshot) приводить до виклику довідкової системи, що допомагає вирішити проблеми при друці. На цьому установка нового принтера в операційну систему Windows ХР завершена.

У папці принтерів і факсів з'явиться ще один значок з ім'ям подключешшго принтера. Тепер, коли принтер підключений, він вже настроєний за умовчанням, і для більшості випадків такої настройки досить. Проте іноді буває необхідно змінити настройки принтера. Для цього слід виділити значок принтера, клацнувши на нім мишею, і вибрати в панелі завдань посилання Настройка друку (Select printing preferences).
Рис 3.6. Друк пробної сторінки

На екрані з'явиться діалог настройки принтера, що має декілька вкладок (Мал. 3.7). Зовнішній вигляд діалогу настройки сильно розрізняється для різних типів принтерів, але серед параметрів, швидше за все, присутні декілька обов'язкових. На першій вкладці діалогу (Мал. 3.7) встановлюється орієнтація листа паперу, тобто визначається, як йтиме друк - уздовж короткої або уздовж довгої сторони листа паперу. У списку можна вибрати друк декількох сторінок документа на одному листі паперу. Це часто використовується для економії паперу при друці чернеток. Природно, розміри сторінок будуть сильно зменшені. Крім того, можна встановити порядок друку багатосторінкових документів від початку до кінця або навпаки. Зміна порядку друку на деяких принтерах полегшує збірку листів в правильній послідовності.

 На другій вкладці діалогу (Мал. 3.7) настроюється якість друку і вибирається папір. Задається дозвіл друку, який визначає якість отримуваних відбитків. Зазвичай цей параметр містить число крапок, що друкується на відрізку паперу, рівному одному дюйму. Чим більше це значення, тим вище якість друку. Іноді цей параметр замінюють словесним описом якості друку. Задається висока середня, низька якість, при цьому не використовуються цифри. Більшість принтерів мають декілька джерел подачі паперу, наприклад, для звичайних листів і для конвертів. У списку, розташованому в діалозі, визначається, звідки поступатиме папір при друці. Для деяких принтерів можна вибрати використовуваний тип паперу. Якщо принтер підтримує кольоровий друк, можна вибрати між чорно-білим і кольоровим друком.
Рис 3.7. Настройка друку

Для складнішої настройки принтера слід натиснути кнопку Додатково (Advanced). При цьому з'явиться діалог настройки, що дозволяє змінити абсолютно всі параметри друку, які можна настроювати в даній моделі принтера. Проте в більшості випадків така настройка не знадобиться.

Додаткові можливості роботи з деякими принтерами реалізовані за допомогою спеціальних програм, посилання на які знаходяться на окремій вкладці діалогу (Мал. 3.7). За допомогою цих програм можна, наприклад, перевірити працездатність принтера і в деяких випадках відновити її. Налаштувавши всі параметри, натисніть кнопку ОК в діалозі, щоб закрити його. Слід зазначити, що зміни настройок, виконані описаним способом, діятимуть при використанні принтера у всіх програмах. Якщо ж ви при роботі з якоюсь програмою зміните поточні настройки принтера, перейшовши до настройки з діалогу друку, зміни діятимуть тільки при друці з цієї програми і відмінятися, коли ви завершите роботу з програмою. При наступному запуску програми настройки друку знов будуть колишніми.

3.2. Робота з диспетчером друку

Як наголошувалося раніше, в Windows одночасно можуть працювати декілька програм. І всі вони можуть одночасно почати друкувати. Природно, в цьому випадку принтер не зможе нічого надрукувати. Крім того, програми можуть відправляти документи на друк значно швидше, ніж принтер зможе їх надрукувати. Бажано організувати чергу із завдань на друк. Для вирішення цих проблем кожна програма працює не безпосередньо з принтером, а через диспетчер друку. Основне завдання диспетчера - здійснювати черговість друку різних документів. Коли друк запущений, на панелі завдань Windows з'являється значок ^, що показує, що запущений диспетчер друку. Якщо двічі клацнути мишею на цьому значку, то відкриється робоче вікно диспетчера друку (Мал. 3.8). Також відкрити вікно можна за допомогою подвійного клацання на значку принтера в папці Принтери і факси (Printers and Faxes).

 Рис 3.8. Робоче вікно диспетчера друку

У заголовку вікна написано ім'я використовуваного принтера. Всі документи, які були відправлені на друк, представлені в робочому вікні у вигляді таблиці. Кожен документ займає рядок таблиці, і в цьому рядку містяться ім'я документа, стан документа (постановка в чергу, друк і так далі), загальна кількість сторінок документа, число надрукованих сторінок, розмір, час і дата відправки документа на друк. Під час роботи принтера ви можете управляти ним, наприклад, припиняти і відновлювати друк, видаляти документи з черги і так далі. Дії над всіма документами в черзі друку здійснюються за допомогою команди меню Принтер (Printer). Команда в цьому меню Настройка друку (Printing preferences) дозволить налаштувати параметри принтера, про що розповідалося вище. Команда Використовувати за умовчанням (Set As Default Printer) встановить використання за умовчанням даного принтера у всіх програмах. Вибравши команду Припинити друк (Pause Printing), ви тимчасово забороните друк на цьому принтері. Повторний вибір команди вирішить друк. Команда Очистити чергу друку (Cancel All Documents) видалить всі завдання, поставлені в чергу до даного принтера.

Окрім управління всією чергою, можна управляти кожним документом в черзі окремо. Слід вибрати який-небудь документ в черзі, клацнувши на нім правою кнопкою миші. При цьому з'явиться допоміжне меню, що дозволяє управляти друком вибраного документа. Ви можете зробити паузу у пресі документа, відновити друк, повторити друк спочатку, а також відмінити друк. Крім того, команда допоміжного меню Властивості (Options) дозволить вам міняти параметри друку вибраного документа, такі як пріоритет друку, якість друку, орієнтацію сторінки при друці, число копій і тому подібні.

 3.3. Особливості роботи з різними принтерами

Не дивлячись на те, що існує багато типів принтерів, що мають різний принцип дії, робота з принтерами в Windows відбувається практично однаково. Проте при друці слід все ж таки враховувати особливості роботи з різними принтерами. Наприклад, один і той же текстовий документ на різних принтерах буде надрукований по-різному. Це відбувається тому, що програма роботи з принтером, звана драйвером і що зазвичай розробляється фірмою-виробником цього принтера, по-різному сприймає ті шрифти, якими набраний документ. При друці документа відбувається його перетворення в набір крапок, які і виводяться на принтер. Кожен драйвер принтера перетворить шрифти в набір крапок по-своєму, із-за чого може мінятися розмір сторінки і форматування документа.

Останнім часом широкого поширення набули так звані Win-принтери, в яких, на відміну від інших принтерів, завдання формування зображення виконують центральний процесор і пам'ять вашого комп'ютера.

Особливістю застосування таких принтерів є вимога достатньо могутнього процесора на комп'ютері, щоб він встигав формувати зображення для принтера при друці і працювати з іншими програмами. Якщо потужності процесора недостатньо, то при друці зображення спотворюватиметься.

Особливість роботи лазерних принтерів в тому, що вони друкують сторінку цілком і не можуть друкувати її по частинах. Якщо на сторінці дуже багато елементів для друку, пам'яті принтера може не вистачити для правильної роботи. Якщо ваш лазерний принтер відмовляється друкувати деякі документи, спробуйте спростити їх або додати в принтер пам'ять.

Чорнила в струменевих принтерах можуть висихати, засмічувавши друкуючу головку. Якщо при друці кольорових малюнків не вмстачає одного кольору, слід прочистити друкуючу головку, запустивши спеціальну програму, або змінити картрідж з чорнилом.

Якість друку струменевих принтерів сильно залежить від якості паперу. Для отримання високоякісних відбитків необхідно використовувати спеціальний папір для струменевого друку, який коштує дорожче звичайного.

Як лазерні, так і струменеві принтери дозволяють друкувати на прозорій плівці, самоклеющихся етикетках і інших оригінальних матеріалах. Якщо ви зацікавлені у використанні незвичайних матеріалів для друку, придбайте їх в спеціалізованому магазині.

4. Створення текстових документів

Найпоширенішим заняттям на комп'ютері є створення текстових документів. Ввести текст з клавіатури красиво його оформити, роздрукувати на принтері і зберегти для подальшої роботи допоможе вам будь-який текстовий редактор. До складу Windows ХР входить текстовий редактор WordPad. З його допомогою можна створювати достатньо складні документи.

4.1. Знайомство з вікном редактора WordPad

Натисніть кнопку Пуск (Start) і виберіть команду меню Всі програми (More Programs), а у вкладеному меню виберіть команду Стандартні (Accessories), щоб відкрити ще одне вкладене меню. У цьому меню і знаходиться шуканий текстовий редактор. Запустите програму WordPad, клацнувши мишею на відповідній команді меню. Буде запущений текстовий редактор, що входить до складу Windows. Якщо ви раніше запускали його, потрібна команда може знаходитися і в першому меню, яке відкривається натисненням кнопки Пуск (Start).

Розглянемо основні елементи вікна даного редактора (Мал. 4.1). Як і у більшості програм, що працюють під управлінням Windows ХР у верхній частині робочого вікна знаходяться заголовок, меню і панелі інструментів. У WordPad є основна панель інструментів і панель форматування.

У нижній частині вікна розташований рядок стану, в якому виводиться різна корисна інформація. У центрі вікна є робоча область, тобто місце, на якому відображатиметься текст, що вводиться вами. Для полегшення оформлення текстів над робочою областю поміщена вимірювальна лінійка.

 Редактор працює з текстом у вигляді документів. Документ - це те, що ви бачите на робочому полі текстового редактора. Документ включає текст який ви набираєте, красиво оформлений, відповідно до ваших побажань. Окрім цього, документ може містити малюнки таблиці і інші елементи оформлення, але спершу ми познайомимося з виключно текстовими документами. Документи зберігаються в окремих файлах на диску. При запуску текстового редактора створюється новий, порожній документ. Ви можете вводити в нього текст, зберігати його у файлі на диску, щоб наступного разу прочитати його і продовжити роботу.

Важливим поняттям в текстових редакторах є поняття абзацу. Це поняття відрізняється від традиційного уявлення. Якщо традиційно абзацом вважається група пропозицій, об'єднаних однією думкою, то в текстових редакторах абзацом називається уривок тексту, що закінчується там, де була натиснута клавіша Enter. Абзацом може бути і одна буква, і багатосторінковий текст, при цьому редактор сам розбиває текст, що вводиться, на окремі рядки. Смисловий зміст тексту для редактора значення не має. Пам'ятаєте, що, натискаючи клавішу Enter, ви не просто переходите до нового рядка, а починаєте новий абзац. Але пора закінчити з теорією і почати створення вашого першого документа.
Рис 4.1. Робоче вікно текстового редактора WordPad

4.2. Збереження документів у файлах

Щоб зберегти створений вами документ у файлі на жорсткому диску або на дискеті слід натиснути кнопку  на панелі інструментів. На екрані з'явиться діалог збереження документа (Мал. 4.2). Робота в цьому діалозі схожа на роботу з провідником, описану вище. Аналогічні діалоги з'являються при збереженні документа в будь-якій програмі, що працює під управлінням Windows ХР.

 Рис 4.2. Діалог збереження документа

У верхній частині діалогу міститься список переліку тек комп'ютера. Поки в нім видно назва однієї папки, в яку пропонується зберегти документ. Нижче розташовано велике поле з переліком файлів, які вже розташовані в даній папці. Далі ми бачимо поле із заголовком Ім'я файлу (File name). У цьому полі слід ввести ім'я, під яким ви хочете зберегти документ. Розглянемо процес збереження документа за допомогою цього діалогу.

Натисніть кнопку  розташовану в правій частині переліку тек, і поряд з'явиться список всіх дисків і тек вашого комп'ютера. Знайдіть рядки, що описують диски вашого комп'ютера. Швидше за все на вашому комп'ютері встановлений один дисковод для дискет і два вінчестери. У списку дисковод для дискет позначається значком  і назвою Диск 3,5 (А:) (3 1 / 2 Floppy (A:)). Жорсткі диски позначаються символом і ім'ям: С:, D:. Клацніть мишею на рядку з описом жорсткого диска, і в діалозі з'явиться зміст кореневого каталога цього диска. Вибравши диск, ви можете проглянути список тек, розташованих на нім, у великому полі діалогу. Для переходу на рівень вгору, до попередньої папки, слід використовувати кнопку , розташовану правіше за перелік тек. З її допомогою ви рухаєтеся вгору, а за допомогою подвійного клацання на назві папки ви рухаєтеся вниз. Так ви можете знайти будь-яку папку, щоб зберегти в ній документ. Ми рекомендуємо зберігати документи в папці особистій папці. Клацніть мишею на назві цієї папки в лівій частині діалогу, і ви побачите вміст вибраної папки.

Після вибору папки слід ввести ім'я файлу. Клацніть мишею в полі Ім'я файлу (File name) і там з'явиться текстовий курсор. Видаліть пропоноване вам ім'я і введіть своє. Так буде названий створений вами документ. У списку Тип файлу (Save as type) можна вибрати один з підтримуваних типів файлів. Рекомендуємо вибрати формат RTF, оскільки файли цього типу збережуть особливості форматування документа, крім того, даний формат підтримується практично всіма текстовими редакторами.

Тепер залишилося натиснути кнопку Зберегти (Save) і документ буде збережений у вибраній папці у файлі із заданим вами ім'ям. Слід зазначити, що якщо ви хочете зберегти файл на дискету виберіть в переліку тек Диск 3,5 (А:) 1 / 2 Floppy (А:)), а після точно також збережете документ у файлі. Проте ми рекомендуємо зберігати всі документи на вінчестері, а після скопіювати їх на дискету. Про те, як це робиться, розповідалося раніше.

Після того, як ми створили і відформатували документ, роздрукували і зберегли його у файлі, слід завершити роботу з текстовим редактором. Для цього слід вибрати команду меню Файл * Вихід (File * Exit). Розповімо детальніше, як це робиться. Підведіть покажчик миші до слова Файл (File) в меню, і клацніть на нім мишею. Поряд з'явиться список команд цього меню. Внизу списку розташована команда Вихід (Exit). Клацніть на ній мишею, і текстовий редактор припинить роботу. Ви можете зайнятися іншими роботами або вимкнути комп'ютер. Створений вами документ збережений і може бути доступний на першу вимогу.

 4.3. Відкриття раніше створених документів

Коли наступного разу вам знадобиться раніше створений документ ви можете відкрити його декількома способами. Найпростіший - це використання провідника Windows. Буде запущений провідник і ви побачите вміст вибраної папки. Якщо ви зберегли документ в особистій папці, перейдіть до неї. Двічі клацніть мишею на документі, тільки що збереженому вами, і буде запущений текстовий редактор, а вибраний документ завантажений для редагування. При цьому слід пам'ятати, що якщо на комп'ютері встановлено декілька текстових редакторів, то може запуститися не той з яким ви хочете працювати. Наприклад якщо раніше був встановлений редактор Word, то запуститися саме він, а не WordPad.

Ви можете редагувати вибраний документ, міняти його форматування і роздруковувати його на принтері. Коли ви закінчите роботу з документом, збережете його натиснувши кнопку Зберегти на панелі інструментів. На цей раз діалог не з'явиться оскільки ім'я файлу і його місцезнаходження відоме. Змінений текст просто замінить стару версію документа. Будьте уважні при збереженні, оскільки відновити попередню версію файлу буде неможливо.

Якщо вам не подобається працювати з провідником, можна скористатися іншим способом відкриття файлів. Запустите текстовий редактор як це описувалося на початку розділу. При запуску буде створений новий документ. Натисніть кнопку розташовану на панелі інструментів і на екрані з'явиться діалог відкриття файлів. Цей діалог дуже схожий на діалог збереження, з яким ви вже познайомилися. Точно так, як і при збереженні файлу, необхідно перейти в папку, де знаходяться збережені файли. Для переходу на рівень вгору, до попередньої папки слід використовувати кнопку , а за допомогою подвійного клацання на назві папки ви рухаєтеся вниз. Нагадуємо що швидше за все ви зберегли документи в особистій папці. Після того, як ви знайшли необхідний файл, слід відкрити його. Для цього можна двічі клацнути на нім мишею або клацнути один раз і натиснути кнопку Відкрити (Open). Після цього вибраний файл буде завантажений в редактор, і ви зможете редагувати його на свій розсуд.

Слід зазначити, що для редагування нового файлу не обов'язково виходити з редактора. Після збереження редагованого файлу можна натиснути кнопку  на панелі інструментів, і буде створений новий порожній документ. При цьому WordPad запитає, який документ варто створювати (Мал. 4.3).

 Рис 4.3. Вибір типу створюваного файлу

Ми рекомендуємо створювати документи у форматі RTF, для сумісності. Оскільки цей тип і пропонується, вам не треба нічого міняти а просто натисніть кнопку ОК.

4.4. Пошук в тексті

При роботі над великими документами буває важко знайти потрібний фрагмент. Для швидкого виявлення тексту слід скористатися системою пошуку, вбудованою в WordPad. Натисніть кнопку  на панелі інструментів, і на екрані з'явиться діалог настройки параметрів пошуку (Мал. 4.4). У полі введення слід ввести слово або словосполучення, яке ви хочете знайти. За допомогою прапорців можна уточнити параметри пошуку. Ви можете шукати тільки слова цілком або слова, що включають вказану вами частину. Також можна враховувати або ігнорувати відмінності рядкових і прописних букв.

 Рис 4.4. Діалог завдання критеріїв пошуку

Натиснувши кнопку Знайти далі (Find Next), ви знайдете перше місце в документі де зустрічається задане слово. Знайдене слово буде виділено. Повторне натиснення кнопки знайде наступне місце. Якщо більше нічого не знайдено, редактор проінформує вас про це у відповідному діалозі. Після того, як ви знайшли шукане місце документа, натисніть кнопку Відміна (Cancel), щоб закрити діалог і повернутися до редагування документа.

 4.5. Відміна і буфер обміну

При редагуванні і форматуванні документів ви можете випадково виконати непотрібну дію. Наприклад, ви можете видалити важливий фрагмент тексту або відформатувати текст не так, як вам би хотілося. Невірні дії можна відмінити. Введіть декілька слів, потім видалите одне слово в середині. Натисніть кнопку  на панелі інструментів, і остання операція буде скасована. Натисніть кнопку  ще раз, і буде скасована попередня операція. Ми рекомендуємо пам'ятати про цю можливість. Після збереження документа у файлі відміни неможливі, так що не зберігайте на диску невірну інформацію.

Для роботи з великими фрагментами, для копіювання і переміщення фрагментів тексту дуже зручно використовувати буфер обміну Windows. Буфер обміну можна порівняти з кишенею в який ви кладете шматки тексту, щоб після дістати їх і вставити в інше місце. Розглянемо можливості текстового редактора WordPad по роботі з буфером обміну.

Відкрийте раніше створений документ. Виділіть фрагмент тексту і натисніть кнопку  на панелі інструментів. Виділений фрагмент пропаде, але на відміну від видалення, яке ми розглянули раніше, фрагмент перенесеться в буфер обміну, звідки його можна у будь-який момент дістати. Натисніть кнопку , і зниклий фрагмент повернеться на своє місце. Проте в буфері обміну збереглася його копія, і ми можемо вставити його ще раз.

Знову натисніть кнопку  і в текст буде вставлена друга копія нашого фрагмента.

Текст з буфера обміну вставляється в місце, відмічене курсором. Встановіть курсор в кінець тексту і натисніть кнопку . Фрагмент буде доданий в кінець документа. Аналогічно можна додати фрагмент в початок або в будь-яке інше місце. Щоб скопіювати текст в буфер, зовсім не обов'язково видаляти його. Виділіть довільний фрагмент і натисніть кнопку . Здається, нічого не відбулося, виділений фрагмент залишився на місці. Але якщо ви встановите курсор в інше місце і натиснете кнопку то у вказане місце буде вставлене новий фрагмент.

Слід зазначити, що при копіюванні в буфер обміну зберігається форматування як символів так і абзаців. За допомогою цього буфера ви легко можете копіювати і переміщати будь-які фрагменти документів. Але буфер обміну дозволяє вам зробити ще більше. Якщо ви помістили фрагмент в буфер обміну, можна за допомогою кнопки  створити новий документ і вставити фрагмент вже в нього. Це дозволяє вам переносити частини одного документа в іншій, аж до копіювання всього тексту цілком. За допомогою буфера обміну можна обмінюватися між різними програмами. Так ви можете вставляти в текстові документи малюнки. Створіть малюнок за допомогою будь-якого графічного редактора наприклад за допомогою Paint. Помістите в графічному редакторові створений малюнок в буфер обміну після чого перемкніться в WordPad і вставте вміст буфера обміну в позицію курсора. Так ви зможете створювати красиві і незвичайні документи.

Невеликі фрагменти тексту дуже зручно копіювати і переміщати за допомогою миші. Якщо ви встигли звикнути до комп'ютерної миші і робота з нею у вас не викликає проблем, активніше використовуйте цей пристрій. Робота з текстом не відрізняється від роботи з будь-яким об'єктом Windows за допомогою миші.

Щоб перемістити будь-який фрагмент тексту, слід виділити його і перетягнути мишею в нове місце. Розглянемо цю операцію детальніше. Підведіть покажчик миші до будь-якого слова в тексті і двічі клацніть мишею на цьому слові щоб виділити його. Нагадуємо що ви можете виділяти будь-які фрагменти тексту довільним способом. Копіювати за допомогою миші можна фрагменти тексту будь-якого розміру. Далі встановіть покажчик миші на виділеному фрагменті, натисніть ліву кнопку миші і, не відпускаючи її, почніть пересувати мишу. Покажчик миші при цьому зміниться на стрілку з прямокутником. Відповідно до пересувань покажчика миші в тексті переміщатиметься і текстовий курсор. Після того, як курсор буде встановлений в місці, в яке ви хочете перемістити фрагмент відпустите кнопку миші. Виділений фрагмент буде переміщений на нове місце.

Для копіювання фрагмента застосовується така ж технологія. Виділіть фрагмент, підведіть покажчик миші, натисніть праву кнопку і почніть переміщення. Покажчик миші зміниться на стрілку з прямокутником. Встановите покажчик миші в потрібному місці відпустите кнопку миші, а потім відпустите клавішу . У вибраному місці з'явиться копія виділеного фрагмента.

5. Робота із зображеннями

До складу операційної системи Windows XP входять прості і зручні засоби для роботи з графічними файлами. Вам не буде потрібно допомоги ніякої додаткової програми, щоб отримати зображення з сканера або цифрової фотокамери, намалювати простій малюнок, відредагувати готову ілюстрацію і роздрукувати результат на принтері.

Програми, що входять в постачання Windows допоможуть вам в роботі з малюнками. Прості операції над зображеннями в системі виконуються без використання якої-небудь спеціальної програми. Просто потрібно помістити графічні файли в спеціальну папку Мої малюнки (My pictures). Познайомимося з можливостями цієї папки.

 5.1. Робота з папкою Мої малюнки

Виберіть команду головного меню Мої малюнки (My pictures), щоб відкрити однойменну папку. Зовнішній вигляд вмісту папки з малюнками декілька відрізняється від виду інших тек при роботі в провіднику Windows (Мал. 5.1).

 Всі графічні файли, розташовані в даній папці, представлені невеликими ескізами. Ви можете побачити вміст папки без допомоги додаткових засобів, верхній частині вікна над ескізами розташовано поле попереднього перегляду. Клацніть мишею на одному з ескізів, і в полі попереднього перегляду з'явиться вибраний малюнок. Ви можете виконати деякі операції над цим малюнком за допомогою кнопок, розташованих трохи нижче на спеціальній панелі інструментів. Розглянемо дію цих кнопок.

Натисніть кнопку , а потім клацніть мишею на малюнку в полі попереднього перегляду, щоб збільшити масштаб перегляду. Малюнок не поміститься повністю в поле і по його краях з'являться смуги прокрутки для проглядання всього зображення. Повторне клацання мишею збільшить масштаб ще раз. Так ви можете сильно збільшити масштаб проглядання малюнка щоб розглянути дрібні деталі зображення. Для зменшення масштабу слід натиснути кнопку і клацнути мишею на малюнку. При кожному клацанні мишею масштаб зменшуватиметься. За допомогою цих кнопок і ви можете вибрати будь-який масштаб проглядання малюнка, але є і зручніший спосіб. Якщо ви натиснете кнопку малюнок буде показаний в своєму дійсному розмірі, без збільшення і зменшення. Кнопка дозволяє підігнати масштаб таким чином щоб малюнок займав все поле попереднього перегляду і цілком поміщався в нім.

При роботі з фотографіями часто виникає необхідність повороту зображення на дев'яносто градусів. Тепер для виконання цієї процедури не потрібна ніяка спеціальна програма - ви можете повернути малюнок прямо в папці Мої малюнки (My pictures). Для цього слід натиснути кнопку . Ви повернете малюнок на дев'яносто градусів за годинниковою стрілкою. Повторне натиснення кнопки поверне зображення ще раз. Натиснення кнопки дозволить повернути зображення в протилежному напрямі. На відміну від зміни масштабу, дана операція поміняє інформацію у файлі.

При роботі з папкою Мої малюнки (My pictures) в панелі завдань є додаткові посилання, пов'язані з малюнками.

Щоб роздрукувати малюнок на принтері, слід вибрати посилання на панелі завдань. Після цього на екрані з'явиться стандартний діалог Windows, в якому можна вибрати і налаштувати принтер. Після того, як ви натиснете кнопку ОК в діалозі, вибраний малюнок почне друкуватися на підключеному до вашого комп'ютера принтері. Посилання в панелі завдань дозволяє відправити малюнок через інтернет в спеціальну службу де малюнок роздрукують на високоякісному принтері і відправлять вам відбиток поштою. Наскільки нам відомо, в нашій країні такі служби не працюють.
Рис 5.1. Папка Мої малюнки (My Pictures)

Ви можете проглянути всі малюнки, розташовані в папці, в повноекранному режимі з автоматичною зміною одного іншим. Цей режим називається показом слайдів або слайд-шоу. Клацніть мишею на посиланні в панелі завдань. Поточний малюнок буде показаний на ваш екран. Через деякий час буде показаний наступний малюнок а потім - ще один. Так ви можете проглянути всі малюнки, розташовані в папці Мої малюнки (My pictures).

Щоб управляти режимом проглядання малюнків при показі слайдів, трохи посувайте мишу. При цьому в правому верхньому кутку екрану з'явиться панель управління переглядом, на якій розташовано декілька кнопок (Мал. 5.2).Рис 5.2. Панель управління показом слайдів

Кнопка припиняє показ слайдів, а кнопка  - знову запускає цю процедуру. Для переходу до попереднього малюнка слід натиснути кнопку, а для переходу до наступного - кнопку. До наступного малюнка можна перейти, просто клацнувши мишею в будь-якому місці екрану. Для виходу з режиму повноекранного показу слід натиснути кнопку в панелі управління.

Якщо до вашого комп'ютера підключений сканер або цифрова фотокамера, ви можете отримати з них зображення прямо з папки роботи з малюнками. Для цього слід вибрати посилання в панелі завдань. Буде запущений майстер отримання зображень, слідуючи радам якого, ви легко зможете отримати новий малюнок. Дане посилання з'являється тільки у тому випадку, коли у вас є пристрій, підтримуваний системними засобами Windows XP. Такі цифрові камери і сканери встановлюються за допомогою спеціального майстра.

Якщо у вас встановлено декілька пристроїв отримання зображень після клацання мишею на посиланні на екрані з'явиться діалог вибору пристрою (Мал. 5.3). Вибравши потрібний пристрій, клацнувши на нім мишею, натисніть кнопку ОК. Буде запущений майстер отримання малюнків, особливості роботи якого залежать від типу вибраного пристрою.

 Якщо ви вибрали для отримання малюнка сканер те з'явиться перший діалог майстра, що містить вітання і назву вибраної моделі сканера. Покладіть лист з потрібним малюнком на скло сканера і закрийте кришку. Природно для отримання малюнка сканер повинен бути включений. Натиснувши в діалозі кнопку Далі (Next), ви перейдете до основного діалогу майстра сканування. Автоматично буде виконано попереднє сканування, і його результат буде видний в правій частині діалогу. За допомогою перемикача в лівій частині діалогу слід вибрати параметри отримуваного зображення. Можна задати чорно-біле або кольорове сканування різної якості. Ви також можете зрушити або замінити оригінал, лежачий в сканері. Для повторного попереднього сканування слід натиснути кнопку Перегляд (Preview). У полі попереднього перегляду можна обмежити область сканування, перетягнувши за допомогою миші маркери, розташовані по краях рамки обмеження малюнка. Щоб краще розглянути деталі малюнка, слід скористатися кнопками під полем перегляду. Якщо ви натиснете кнопку, малюнок буде показаний в своєму дійсному розмірі, без збільшення і зменшення. Кнопка дозволяє підігнати масштаб так, щоб малюнок займав все поле попереднього перегляду і цілком поміщався в нім.
Рис 5.3. Вибір пристрою для отримання зображення

Натиснувши кнопку Настройка (Custom settings), ви відкриєте діалог точнішої настройки параметрів сканування . У нім можна уручну набудувати яскравість і контрастність сканування, а також задати потрібний дозвіл. Виконавши настройку, натисніть кнопку ОК, щоб повернутися до попереднього діалогу. У нім натисніть кнопку Далі (Next) для переходу до наступного діалогу майстра сканування. У цьому діалозі вибирається місце для збереження файлу малюнка вводиться його ім'я і вибирається формат файлу в якому ви хочете зберегти відскановане зображення. Також ви можете встановити прапорець для відправки малюнка в Інтернет. Звернете увагу що малюнки можуть зберігатися не в папці Мої малюнки (My Pictures), а в будь-якій іншій папці. При створенні малюнка до вказаного вами імені буде доданий порядковий номер.

Ввівши потрібні значення в поля діалогу, натисніть кнопку Далі (Next). Після цього почнеться процедура основного сканування. Під час сканування на екрані відображатиметься діалог, що показує хід виконання цього процесу. Після закінчення сканування з'явиться завершуючий діалог майстра. Натисніть кнопку Готово (Ready), діалог закриється а в потрібній папці на жорсткому диску вашого комп'ютера з'явиться новий графічний файл, що містить відскановане зображення.

Якщо ви вибрали для отримання зображення цифрову камеру отримати зображення буде ще простіше. На екрані з'явиться вікно, в якому будуть розташовані невеликі ескізи всіх фотографій, що знаходяться в пам'яті камери. Необхідно вибрати одну з фотографій, клацнувши на ній мишею, і натиснути кнопку Отримати (Get picture) у вікні. Крім того, ви можете в діалозі проглянути деяку додаткову інформацію про фотографії, що зберігаються в пам'яті фотокамери наприклад, дізнатися дату і час, коли вони були зроблені. Для цього слід просто клацнути мишею на відповідному посиланні, заздалегідь виділивши фотографію, що цікавить вас. Ви також можете очистити пам'ять камери, звільнивши її для нових знімків. Отриманий знімок, як і при роботі з сканером, можна розташувати в потрібній папці.

Після розгляду способів отримання зображень повернемося до розгляду особливостей роботи з папкою Мої малюнки (My pictures). Для переходу до наступного і попереднього малюнка в папці можна скористатися кнопкамиі . Вибравши посилання на панелі завдань, ви зможете використовувати вподобаний вам малюнок як фон робочого столу Windows.

Для проглядання будь-якого малюнка розташованого в папці в окремому вікні, можна скористатися простою програмою, що викликається подвійним клацанням миші. На екрані з'явиться вікно програми в якому буде розташований поточний графічний файл (Мал. 5.4). Кнопки, розташовані на панелі інструментів програми не відрізняються від кнопок в папці Мої малюнки (My pictures), розглянутих вище. Так само ви можете міняти масштаб перегляду, повертати малюнок і проглядати наступний або попередній малюнок. Декілька додаткових кнопок дозволяють виконати деякі інші дії. Натиснувши кнопку ви роздрукуєте графічний файл. Кнопка відкриє діалог настройки і зміни властивостей малюнка. Ви можете наприклад, вказати автора і тему ілюстрації. Кнопка дозволяє зберегти поточне зображення в іншому файлі. При цьому старий файл залишиться незмінним. Якщо ви натиснете кнопку файл з поточним малюнком буде видалений. Для виходу з програми перегляду слід натиснути кнопку в заголовку вікна.

 Рис 5.4. Програма проглядання малюнків

Додаткові можливості папки Мої малюнки (My pictures) істотно полегшують роботу з графічними файлами в операційній системі Windows ХР, і ми рекомендуємо зберігати свої малюнки саме в цій папці. До речі, як наголошувалося при описі провідника, ви можете призначити будь-якій папці комп'ютера зовнішній вигляд, як у даної папки.
  1   2   3Схожі:

Частина ІІ «Робота з програмами у складі Windows хр» iconДокументи
1. /Частина _ Windows XP.doc
Частина ІІ «Робота з програмами у складі Windows хр» iconДокументи
1. /Частина I_ Windows XP.doc
Частина ІІ «Робота з програмами у складі Windows хр» iconДокументи
1. /Частина _ Windows XP.doc
Частина ІІ «Робота з програмами у складі Windows хр» iconВимоги до оформлення інвестиційних проектів
Робота обсягом до 5 сторінок опису проекту. Формат тексту: Word for Windows 2000-2007/XP. Формат сторінки: А4 (210'297 мм). Поля:...
Частина ІІ «Робота з програмами у складі Windows хр» iconДокументи
1. /WINDOWS/Profiles/Vovka/My Documents/Loban/Modelling.doc
2. /WINDOWS/Profiles/Vovka/My...

Частина ІІ «Робота з програмами у складі Windows хр» iconДокументи
1. /Урок ь 3Практична робота/Практична робота.doc
Частина ІІ «Робота з програмами у складі Windows хр» iconТема: Відлітають птахи з рідного гнізда
...
Частина ІІ «Робота з програмами у складі Windows хр» iconWindows 4 або woodo о people”
Т. Б.– невідома трансцендентна сила у вигляді здоровенного чувака з довгими вусами та оселедцем
Частина ІІ «Робота з програмами у складі Windows хр» iconОчне відділення було організовано в 1948 році (спочатку в складі лор-очного відділення, потім самостійно). В 1977 році був організований очний травматологічний центр на базі відділення
З 2002 року відділення очолює кмн Грицай Лариса Василівна. У відділенні працює 9 лікарів з вищою кваліфікаційною категорією. Лікарі...
Частина ІІ «Робота з програмами у складі Windows хр» iconМетодичні рекомендації щодо роботи за новим «Букварем»
Окрім цього, автори пропонують «Книгу для вчителя: методика роботи за новим Букварем», яка складається з двох частин: частина перша...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©bal.znaimo.com.ua 2000-2014
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи