Тема уроку : «Українська козацька держава за гетьманування Івана Мазепи» icon

Тема уроку : «Українська козацька держава за гетьманування Івана Мазепи»



НазваТема уроку : «Українська козацька держава за гетьманування Івана Мазепи»
Дата конвертації19.09.2014
Розмір60.06 Kb.
ТипДокументи
джерело

Тема уроку :

«Українська козацька держава за гетьманування Івана Мазепи»

Мета уроку:

  • сформувати знання про Івана Мазепу як державного діяча ; ознайомити учнів з подіями в історії , пов’язані з ім’ям гетьмана Івана Мазепи; розкрити головні напрямки внутрішньої та зовнішньої політики Івана Мазепи;

  • розвивати вміння самостійно набувати знання; аналізувати, співставляти, конкретизувати історичні факти та події, розвивати логічне мислення;

  • виховувати любов до історії, Батьківщини, повагу до історичного минулого українського народу.

Обладнання: презентація, документальний фільм про І. Мазепу, костюми героїв, історичні джерела,виставка книжок.

Тип уроку: урок здобуття нових знань з елементами театралізації.

Хід уроку

І.Мотивація навчальної діяльності. (Кадри документального фільму).

Слово вчителя : Ви бачите кадри з документального фільму , які розповідають про події Північної війни. Полтавська битва закінчилася поразкою. Мазепа разом зі своїм союзником, шведським королем Карлом ХІІ, з рештками своїх армій тікають до підвладної Османської імперії Молдавії. Російський цар Петро І наказав зруйнувати столицю Гетьманщини - Батурин, а ім’я гетьмана придати анафемі.

У грозову ніч на 22 вересня 1709 року Іван Мазепа в муках помер у маленькому селі Варниця під стінами Бендерської фортеці. Правителя України відспівували в малій сільській церкві. «Провід у похороннім поході вели шведські фанфари та козацькі сурми, що грали на переміну ,- описує історик Василь Луців . За ними козацька старшина несла ознаки гетьманської влади: булаву, вкриту самоцвітами та перлами, прапор і бунчук. Вони йшли попереду домовини, вбраної багровим оксамитом із широкою золотою обтяжкою. Карл ХІІ із своєю старшиною проводив на вічний спочинок свого друга і союзника. Далі йшли чужинці , які вважали своїм обов’язком іти за ним .Ще далі українські жінки зі своїми чоловіками, і за стародавнім звичаєм , голосили та заводили. В останніх рядах ішли юрбою вірмени, цигани , татари й поляки ..Чому ж сумували за ним різні люди? Яким же насправді був гетьман Іван Мазепа ? Чому його називали Іудою, Зрадником, національним героєм , політичним авантюристом , улюбленцем долі , жіночим ловеласом? Чому його образ надихав видатних художників до написання картин (42 картини ) , давав натхнення поетам для написання художніх творів та поезії ? (17 літературних творів ) Чому 300 років історики ведуть дискусії щодо його ролі в історії ? Чому до сих пір російська церква піддає анафемі його ім’я? Зрадник Іван Мазепа чи національний герой ? Саме на ці питання нам з вами й потрібно буде дати відповідь через декілька уроків.

^ Вчитель оголошує тему уроку, формулює завдання уроку.

- дізнатися коли і як Іван Мазепа став гетьманом України ;

- головні положення Коломацьких статей;

- яку зовнішню та внутрішню політику проводив Іван Мазепа;

- як пов’язане ім’я гетьмана з подіями кінця ХУІІ – початку ХУІІІ ст. на Правобережній Україні;

- цікаві факти із життя Івана Мазепи.

Слово вчителя. Розділіть зошит на дві частини. У першій частині зошита , прослухавши інформацію, продивившись кадри документального фільму , ви вкажете головні напрямки внутрішньої політики І.Мазепи , а у другій колонці зафіксуєте головні положення зовнішньої політики гетьмана. Зверніть увагу на те , чи приділяв увагу Іван Мазепа розвитку культури та освіти на Україні ?

ІІ . Вивчення нового матеріалу.

План уроку

І. Біографічна довідка про І Мазепу.

20 березня 2009 року ми святкували 370 років від дня народження І.Мазепи (презентація).

Документальний фільм № 1. Під час перегляду фільму учні роблять записи до зошита про внутрішню та зовнішню політику гетьмана.

2. Внутрішня політика гетьмана І.Мазепи.

Головні положення Коломацьких статей (презентація).

Коломацькі статі 1687 р. Прийняття Коломацьких статей – значний удар по українській державності, і тільки завдяки політичним здібностям нового гетьмана Івана Мазепи багато пунктів не було реалізовано.

Гетьман знався в політиці, дуже часто його гостями були політичні діячі різних країн. Ось яким побачив його французький посол Жан де Балюз.

( Інсценування учнів)

Слово вчителя: розповідь про внутрішню політику Івана Мазепи. (Учні під час розповіді вчителя записують у зошитах головні напрямки внутрішньої політики гетьмана ).

Неспокійними були часи , коли до влади в Україні прийшов Іван Мазепа. Відбувався перерозподіл землі, більшість якої опинилася в руках старшини. Водночас значна кількість селян з різних причин втрачала свою землю, ставши підсусідками. Гетьманський, а згодом і російський уряд за певну суму грошей продавав право збирати з населення різні плати ( торгові мита, мостове , перевізне ). Мазепа , як і обіцяв, скасував орендну плату.

Наступним заходом було будівництво фортець. За розпорядженням царського уряду для підготовки до нового походу в Крим на запорозькому прикордонні почали споруджувати фортеці. Два рази українські козаки ходили в похід проти Кримських татар, але походи закінчувались невдало. Разом із В. Голіциним та великою делегацією гетьман поїхав до Москви. Однак у цей час там відбувся двірцевий переворот. Владу захопив молодий цар Петро І. Свою сестру Софію він відправив до монастиря., а її фаворита

В. Голіцина відправив до Сибіру. Долі судилося так , щоб Мазепа дістав покровительство молодого , талановитого , але тоді , ще неосвіченого царя.

За період гетьманування ( понад 22 років) І.Мазепа зміцнив авторитет гетьманської влади. Намагався впорядкувати. роздачу маєтностей. Універсалом 1691 р. заборонив світським і церковним особам обтяжувати селян повинностями, відбирати у козаків землю.

Однак гетьман був сином свого часу та представником свого соціального стану. Тому він видавав універсали де селяни зобов’язувалися платити податки, працювати на власника землі , переходити у посполиті., крім того утримувати численне царське військо. Люди називали гетьмана «вітчимом» України, говорили , що душа його в Москві ,а в Україні лише його тіло.

^ Презентація про внутрішню політику Івана Мазепи.

Завдання: перевірка записів, що зробили учні у зошитах.

3.Зовнішня політика.

Мазепа вірно служив цареві, а Петро І мав усі підстави довіряти своєму васалові. Сучасники свідчили,що Петро І міг усомнитися у правді самого Ангела, а не у правдивих словах Мазепи В цей період будувалася нова столиця Російської держави – Санкт-Петербург. Кліматичні умови у цій місцевості були дуже не сприятливі для людського організму: холод, вода по пояс та ще й голод, тяжка виснажлива робота – все це спричиняло масову загибель будівників. А саме за наказом російського царя Петра І, сюди Мазепа відправляв на важкі, виснажливі роботи українських козаків. Тому не даремно говорили, що Санкт-Петербург побудовано на кістках українських козаків. Старшина звинувачувала Мазепу у тому, що він шукав прихильності у царя. Для такої думки були усі підстави. Цар дарував йому маєтності, коштовні подарунки й нагороди. Так, у 1700 р. гетьман отримав із рук царя орден Св. Андрія Первозванного та ще багато інших нагород. Але всі ці почесті, багатства й влада будуть принесені Іваном Мазепою в жертву свободі України та її народу. Хочу підкреслити, що гетьман не мав змоги вести самостійницьку зовнішню політику.

^ Презентація про зовнішню політику Івана Мазепи (перевіряємо записи учнів).

4. Презентація про культурно-просвітницьку діяльність гетьмана.

5. Правобережна Україна наприкінці ХУІІ –на початку ХУІІІ ст.. Повстання Семена Палія. Відносини із Запоріжжям (робота за підручником).

6.Особисте життя Івана Мазепи. Інсценування про стосунки Мотрі з гетьманом І.Мазепою (текст додається).

ІІІ. Підведення підсумків за урок.

Прочитайте , які головні напрямки внутрішньої та зовнішньої політики ви записали у зошит. (Читають та коментують під керівництвом вчителя)

Змалюйте політичний портрет І.Мазепи. Яким ви його уявляєте?

Що вас вразило, що запам’яталося ? Яка його роль в історії? (Він був перший, хто зробив спробу військовим шляхом звільнитися із-під влади російського царату).

Що зробив Мазепа для розвитку культури в Україні?

ІУ. Домашнє завдання :

1 група: складіть тести до параграфу №29 (12 тестів ,враховуючи складність - максимальна оцінка 10 балів).

2 група: дайте письмову відповідь на питання №1 (12 балів).

У. Оцінювання учнів за урок. Підведення підсумків уроку.



Схожі:

Тема уроку : «Українська козацька держава за гетьманування Івана Мазепи» iconТема уроку
Вид уроку: подорож у країну хвиль і частинок (проблемно-пошукова бесіда, елементи уроку – гри)
Тема уроку : «Українська козацька держава за гетьманування Івана Мазепи» iconУрок фізики в 11 класі Тема уроку
Тема уроку: Змінний струм. Діючі значення сили струму та напруги. Активний опір у колі змінного струму
Тема уроку : «Українська козацька держава за гетьманування Івана Мазепи» iconГрафіки обстеження внутрібудинкових мереж електропостачання кп «Аварійна служба єрц»
Г. Мазепи, 167/іv ///////////// вул. Г. Мазепи, 167/V ///////////// вул. Г. Мазепи, 167/І ///////////// вул. Г. Мазепи, 167/ІІ
Тема уроку : «Українська козацька держава за гетьманування Івана Мазепи» iconПлан-конспект уроку з фізики в 9 класі
Тема уроку. Узагальнення і систематизація знань з теми «Електричний струм у різних середовищах»
Тема уроку : «Українська козацька держава за гетьманування Івана Мазепи» iconТема уроку: Виборча система України Мета уроку
В яких статтях Конституції України закріплені основні положення про референдум та принципи виборчого права?
Тема уроку : «Українська козацька держава за гетьманування Івана Мазепи» iconТема: «Сім ’я». «La famille» Мета
Ви бачите, що ми сьогодні у незвичайному кабінеті. Довкола висять ваші родовідні дерева. Як ви думаєте, яка тема вашого уроку?
Тема уроку : «Українська козацька держава за гетьманування Івана Мазепи» iconУрок як основна форма навчання історії та суспільствознавчих дисциплін в контексті компетентнісно орієнтованого навчання
Тема уроку. Передумови, причини й початок Національно-визвольної війни Мета уроку
Тема уроку : «Українська козацька держава за гетьманування Івана Мазепи» iconТема уроку. «Я ловлю в далеком отголоске, что случится на на моем веку…». Поезія Бориса Пастернака. Мета уроку
Мета уроку: познайомити учнів з поезіями Б. Пастернака, розвивати монологічне мовлення, виразне читання, творчі уявлення учнів, активізувати...
Тема уроку : «Українська козацька держава за гетьманування Івана Мазепи» iconУрок з математики в 5 класі Вчитель: Іордан Л. О. Тема уроку: «Відсотки. Середнє значення величин»
Сьогодні у нас багато гостей. Разом з вами для всіх присутніх проведемо урок-презентацію. Щоб визначити мету нашого уроку візьмемо...
Тема уроку : «Українська козацька держава за гетьманування Івана Мазепи» iconКозацька община школи
Козацька община школи це самодіяльне дитяче об'єднання, яке будує свою роботу на принципах добровільності, демократії, родино-національної...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©bal.znaimo.com.ua 2000-2014
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи